Elon Musk, en son SpaceX Starship başarısızlığının nedenini açıkladı

SpaceX, Yıldız Gemisi prototiplerinden birini alev topunun içinde yükselişine katlanmak zorunda kalmadan indirmek için hala çok çalışıyor.

Elon Musk, en son SpaceX Starship başarısızlığının nedenini açıkladı

Son dört aydaki dört yüksek irtifa test uçuşu, SpaceX'in yeni nesil roketinin havada çok şey başardığını gördü. Ancak gerçek inişin kendisi aldatıcıdır.

En son yüksek irtifa test uçuşu 30 Mart Çarşamba günü SpaceX'in Boca Chica, Texas yakınlarındaki test sahasında sisli koşullarda gerçekleştirildi. Roketteki kameradan gelen canlı video akışı inişte dondu, ancak veriler, 50 metre uzunluğundaki Starship prototipinin - versiyon SN11 - plana göre gerçekleştirdiği önceki uçuşlar. Yani inişe kadar.

Önceki üç çabada olduğu gibi, bu da bir ateş topuyla sonuçlandı.

Kaza ile ilgili bir soruşturmaya yanıt veren SpaceX CEO'su Elon Musk, en son test uçuşunun başarısızlığının yakıt sızıntısından kaynaklandığını tweetledi.

Musk, "(nispeten) küçük bir CH4 sızıntısı, motor 2'de ve aviyoniklerin kızartılmış kısmında yangına yol açarak, CH4 turbopompa iniş yanmasına neden olan sert başlangıçlara neden oldu," dedi.

CH4, Starship'in Raptor motoru tarafından kullanılan metan itici gazına atıfta bulunur; "sert başlangıç" referansı, ateşlemeden önce yanma odasında aşırı yanıcı itici gaz olduğunu gösterir ve sonuçta roketin başarısız olmasına neden olan tehlikeli bir basınç artışına yol açar.

Aylar içindeki dördüncü başarısızlık olmasına rağmen, SpaceX geçen ay bir test uçuşunun ardından SN10 prototipini güvenli bir şekilde indirmeyi başardı, ancak bir anormallik , konma işleminden dakikalar sonra patlamasına neden oldu .

Elbette, her uçuş ekibe değerli veriler verir, bu nedenle, iş gücü Falcon 9 roketinde olduğu gibi, Starship prototiplerinin herhangi bir havai fişek olmadan yere indiğini görmemizin çok uzun sürmeyeceğini bekleyebiliriz.

SpaceX nihayet Starship roketini mükemmelleştirdiğinde, Kaliforniya merkezli şirket onu ikinci aşama hızlandırıcı olarak - ve ayrıca bir uzay aracı olarak - 31 Raptor motoruyla çalışan birinci aşama Süper Ağır roketin tepesinde fırlatacak.

İleriye bakıldığında amaç, Yıldız Gemisi ve Süper Ağır roketi 100 kadar insanı ve kargoyu Dünya yörüngesine, aya, Mars'a ve muhtemelen ötesine taşımak için yeniden kullanılabilir bir sistem olarak yerleştirmektir.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1